Jeżeli warzywa i owoce kupujecie u lokalnego rolnika, jest to naprawdę najlepszy wybór. Dlaczego? Dlatego, że dokładnie wiecie, kiedy i w jakich warunkach zostały zebrane. Warzywa nie muszą też pokonywać długiej drogi z innej części świata do Waszego domu, więc tym samym dbacie o środowisko. Czego chcieć więcej?
.
.
Warzywa prosto z pola to coś, czego na naszych talerzach nie może zabraknąć. Uwielbiamy zapach świeżych pomidorów, niepryskanej kalarepy i świadomość tego, że wszystko wyhodowaliśmy we własnym ogrodzie. Koniec jednak z zachwalaniem świeżych warzyw, bo przecież sami wiecie najlepiej, że codziennie Wasz organizm z niecierpliwością czeka na zastrzyk warzywnej energii. Dlaczego to takie ważne, możecie przeczytać w krótkim wywiadzie z dietetyczką – tutaj.
.
Wasza opinia na temat kupowania warzyw
Jakiś czas temu zapytaliśmy Was na naszym profilu na Facebooku, jak wybieracie warzywa. Oto kilka Waszych odpowiedzi:
.
Adam: Czy to jeszcze natura – czy już wytwór fabryki chemicznej
Julia: Na to, jak są uprawiane – czy są be chemii
Asia: Pomidory…czy pachną
.
Bardzo się cieszymy, że zwracacie uwagę na naturalne uprawy!
.
Dzisiaj wyjaśnimy Wam, gdzie kupować warzywa i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
.
.
Warzywa sezonowe
.
Kupowanie warzyw sezonowych to najlepsze rozwiązanie, bo w ten sposób unikacie:
.
-
sztucznych nawozów,
-
pestycydów,
-
środków przyspieszających wzrost.
.
W naszym gospodarstwie w ogóle nie stosujemy chemii, ale warto pamiętać, że sezonowość to podstawa, jeśli chodzi o kupowanie warzyw. Warto sprawdzić, kiedy naturalnie dojrzewają i właśnie wtedy jeść ich tyle, ile dusza zapragnie! Poza tym, jeżeli macie ochotę na tzw. nowalijki, warto sprawdzać, z jakiego źródła pochodzą. Warzywa, które są importowane z ciepłych krajów, zawsze dostają dużą porcję chemii, żeby mogły bez problemu przetrwać podróż do Polski. Wtedy jednak ich jedzenie mija się z celem. Często spotykamy się też z pytaniami, dlaczego w naszej ofercie nie ma jeszcze warzyw, które są już dostępne na targach i bazarkach. W naszym gospodarstwie warzywa dorastają bez lamp, czyli bez sztucznego oświetlenia. Staramy się podlewać rośliny, ale w takim sezonie, jak w tym roku, brak wiosny osłabił nasiona niektórych warzyw. To, że niektóre z nich już pojawiają się na targach, nie oznacza, że zostały wyhodowane w naturalny sposób. Świetnym przykładem są nasze pomidory, które co rok pojawiają się później niż w sklepach.
.
.
Skąd pochodzą warzywa?
.
To bardzo ważne, bo jeśli kupujecie warzywa sprowadzane z zagranicy, oznacza to, że od momentu ich zebrania i przewiezienia do Polski minęło już sporo czasu. Warzywa nie mają szans dojrzewać w naturalnych warunkach, więc ich producenci stosują różne metody, aby przetrwały długą podróż. Warto pytać w sklepach, na targach i rynkach, skąd pochodzą warzywa i nie będzie w tym nic dziwnego. Poza tym kupując warzywa od lokalnego rolnika, skraca się tzw. łańcuch dystrybucji, co oznacza, że wspierając lokalne inicjatywy, ograniczamy wytwarzanie spalin. Ekologia i zdrowie w jednym!
.
.
Jak hodujemy warzywa w naszym gospodarstwie?
Z wielką miłością i starannością możemy powiedzieć! A już tak całkiem poważnie, dbamy o to, żeby warzywa miały czas, żeby naturalnie dojrzeć. Dlatego czasami trzeba na nie dłużej poczekać. Możemy nawet stwierdzić, że nasze warzywa czują się u nas jak na leniwych wakacjach.
W sezonie, żadnych warzyw, ziół i innych produktów nie przechowujemy. Zrywamy je tuż przed dostawą do Waszych domów. W ten sposób dostajecie je prosto z krzaczka!
Nasze warzywa są pod dobrą opieką, a zbieraniem i sprzedażą nie zajmuje się wiele osób. Dwie pary rąk w zupełności wystarczą.
Gdzie najczęściej kupujecie warzy wa i na co zwracacie uwagę?