CategoriesPorady

Bielinek kapustnik to podstępny szkodnik!

Bielinek kapustnik
Bielinek kapustnik zawsze wzbudzał nasze zainteresowanie, kiedy byliśmy dziećmi. Białe skrzydełka były oznaką zbliżającego się lata. Dzisiaj bielinek owszem, może się podobać, ale tylko tym, którzy nie mają ogrodów i działek. 
Jak sama nazwa wskazuje, bielinek uwielbia żerować na kapuście, ale też na kalafiorach, czy kalarepie. Zajmując się uprawami naturalnymi, nie da się zwalczyć tego szkodnika w 100%. Jakie więc mamy sposoby, żeby skutecznie się go pozbyć i ochronić nasze rośliny?

.

Bielinek kapustnik

.

Bielinek kapustnik – profil podejrzanego 

 

IMIĘ: BIELINEK

.

NAZWISKO: KAPUSTNIK

.

ZAWÓD: ŻEROWANIE NA ROŚLINACH KAPUSTNYCH

.

ZA CO OGRODNICY GO NIE LUBIĄ? POWODUJE BARDZO DUŻE STRATY W PLONACH, NISZCZY CAŁE PLANTACJE, TRUDNO GO ZWALCZYĆ NATURALNYMI METODAMI

.

Bielinek kapustnik – szkodnik czy piękny motyl?

.

Nie dajcie się zwieść jego niewinnemu wyglądowi. Na przełomie wiosny i lata bielinki składają jaja na roślinach. W świat pójdą dwa pokolenia 'potomstwa’. O wiele groźniejsze dla roślin jest drugie pokolenie. To pierwsze rozwija się na chwastach roślin kapustowatych. Młode gąsienice je uwielbiają. Na przełomie lipca i sierpnia gąsienice rosną i przepoczwarzają się. Samice z drugiego pokolenia szukają więc czegoś pysznego dla małych larw i znajdują to w naszych ogrodach i na działkach. To właśnie tam składają swoje jaja i to właśnie z tymi larwami musimy dać sobie radę.

 

Zwalczanie bielinka kapustnika

.

W przypadku tego szkodnika trzeba szczegółowo zaplanować działania i przede wszystkim zawsze być dwa kroki przed nim. Trochę jak w filmie szpiegowskim! Jak to zrobić? Już wyjaśniamy. 

.

Bielinek kapustnik

.

Jak pozbyć się bielinka kapustnika naturalnymi sposobami? 

 

W naszym gospodarstwie nie stosujemy chemii, również, jeśli chodzi o zwalczanie szkodników. Bielinki pojawiają się u nas późno, bo w momen cie, gdy warzywa są już gotowe do sprzedaży. Wtedy larwy mogą wyrządzić największe szkody. Jakie są naturalne sposoby na ograniczanie żerowania i rozmnażania bielinka?

.

  1. Odchwaszczanie roślin w początkowej fazie wzrostu rośliny. Robi się to dlatego, żeby pozbyć się roślin, na których samice bielinka składają swoje jaja. 
  2. W miejscu, gdzie mogą pojawić się nieproszone larwy, sadzimy intensywnie pachnące zioła. Może to być szałwia, rozmaryn, tymianek, czy piołun. Zioła te odstraszają motyle, które muszą szukać innych miejsc do żerowania. 
  3. Rośliny można spryskiwać naturalnymi preparatami, które również mają za zadanie odstraszyć bielinka. Preparaty można przygotować z wyciągu z czarnego bzu, łopianu lub liści pomidorów. 
  4. Larwy gąsienic bielinka kapustnika są wyłapywane, choć oczywiście nie każdą da się zauważyć. 

 

Zamawiając nasze warzywa prosto z pola, ostrzegamy, że czasami mogą się pojawić u Was nieproszeni goście 🙂 Naturalne uprawy mają to do siebie, że czasami nie uda nam się wyłapać wszystkich szkodników. Ale czy komuś to przeszkadza? 🙂

.
 

Jakie macie naturalne sposoby na zwalczanie bielinka

kapustnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *