Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Oto jest pytanie, bo ślimaki to problem wszystkich ogrodników. Uwielbiają wilgoć, a przede wszystkim upodobały sobie liście wielu roślin. W naszym przypadku są to oczywiście warzywa.
Kiedy na horyzoncie widzimy chmury i deszcz, które utrzymują się przez dłuższy czas, wiemy już, co to może oznaczać. Prawdziwy atak ślimaków! Chociaż w tym roku raczej nam on nie grozi, podpowiemy jak przygotować się do walki z tymi szkodnikami.
.
.
Ślimak w ogrodzie – profil podejrzanego
IMIĘ: ŚLIMAK
.
ZAWÓD: PODGRYZANIE PĘDÓW ROŚLIN, ŻEROWANIE NA WARZYWACH I OWOCACH W OGRODACH
.
ZA CO OGRODNICY GO NIE LUBIĄ? POWODUJE BARDZO DUŻE STRATY W PLONACH, CZĘSTO NISZCZY CAŁE PLANTACJE
.
Ślimak z muszlą czy bez?
.
Myśląc o ślimakach w ogrodach i gospodarstwach, przed oczami zawsze staje nam ślimak ze skorupą. Jednak to nie on jest największym zagrożeniem dla roślin. Głównymi podejrzanymi i odpowiedzialnymi za podgryzanie i pałaszowanie warzyw są ślimaki bez skorupy. To właśnie one upodobały sobie truskawki, maliny, marchew, kapustę i inne warzywa i owoce, których ogrodnicy strzegą jak oka w głowie. Ślimaki za nic mają jednak ich groźby. Ślimaki uważane są za jedne z najgroźniejszych szkodników w ogrodzie. Gdy jest ciepło i wilgotno mogą spowodować duże spustoszenie i zniszczyć całe rabaty lub grządki z warzywami. Jak walczyć ze ślimakiem?
.
Zwalczanie ślimaka w ogrodzie
.
Ze ślimakami można walczyć, używając metod naturalnych i środków chemicznych. Użycie tych ostatnich kończy się dla ślimaków i warzyw oczywiście tragicznie, a nie można zapominać, że i ślimaki w ogrodzie pełnią pożyteczną funkcję. Użyźniają glebę i na tym ich rola raczej się kończy. Jak my walczymy ze ślimakami? Naturalnymi metodami. Mamy na to dwa sposoby:
.
Kiedy jest mokro i ślimaków jest naprawdę dużo, wokół upraw rozsypujemy cienką linię naturalnego wapna palonego. Po przejściu takiej ścieżki ślimaki „wyśliniają się”.
Drugi sposób to wyłapywanie ślimaków, wabiąc je pojemnikami z piwem. Ślimaki łatwo przekonać do pójścia w stronę takich wiaderek. Po zebraniu większej liczby szkodników, wynosimy je z dala od upraw.