CategoriesWarzywa

Topinambur powraca do kuchni!

Topinambur - zapomniane warzywo
Topinambur to warzywo, które rozgościło się w polskiej kuchni, a potem z niej zniknęło. Szkoda, bo ma do zaoferowania naprawdę sporo! Rozpoczynamy cykl, w którym przypominamy i pokazujemy zapomniane warzywa. Przecież nie samą marchewką i ogórkami człowiek żyje. Przed Wami topinambur wspaniały!
.
Macie czasami na coś ochotę, ale sami nie wiecie na co? Stoicie na bazarku albo Zielonym Targu w Poznaniu i wszystkie warzywa wydają się Wam nudne? Jeśli tak, to pora zapoznać się z topinamburem i wprowadzić go z impetem do kuchni. Dlaczego? Zaraz wszystko wyjaśnimy!

.
Bulwy tompinambura
 

Zapomniane warzywa odsłona pierwsza – topinambur

 

W polskiej kuchni są rośliny, które wiele lat temu były podstawą wielu przepisów. Dzisiaj jednak mało kto o nich pamięta. Wśród nich jest właśnie topinambur.

Ciekawostką jest fakt, że w Polsce topinambur był uprawiany już od 1730 roku!

Nie będziemy pisać Wam o zdrowotnych właściwościach topinamburu, ale o tym, że wiele warzyw, które kiedyś były bardzo popularnych stopniowo zaczęło ustępować miejsca nowym.

.

Jak kiedyś przyrządzało się topinambur?

.

Wśród zapomnianych warzyw, które warto odkryć na nowo, jest nie tylko topinambur. W wielkim stylu powraca również brukiew, skorzonera czy jarmuż. O topinamburze wspomina się w najstarszej polskiej książce kucharskiej Compendium Ferculorum. Zalecano podawanie bulw topinamburu do mięs i ryb. Na dworze króla Augusta Poniatowskiego zachwycano się smakiem tego warzywa w sosie, z masłem i cytryną. Jednak w innych książkach kucharskich można było przeczytać takie opinie o naszym bohaterze:

.

Bulwy nie są wyborne

Topinambur ma odór przeraźliwy, podobny do pluskwy

Jak widzicie nie wszyscy byli fanami topinamburu, którego teraz bez problemu możecie zamówić w naszym gospodarstwie w Poznaniu!

 
..Topinambur
.

Topinambur – co z niego przygotować?

.

Jeżeli nie macie pojęcia co przygotować z bulw topinamburu z pomocą przyjdzie Wam blog Dobre Zielsko! Znajdziecie tam mnóstwo przepisów, nawet dla początkujących fanów topinamburu!

 

Topinambur z pieczarkami w ziołach i oliwie

Zupa krem z topinamburu, pieczarek i jarmużu

Wegańskie pierogi z topinamburem i tofu

Risotto z topinamburem, pieczarkami i szpinakiem

Jeżeli macie ochotę wypróbować przepisy, topinambur zamówicie z innymi świeżymi warzywami z dostawą do domu

TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *