Lokalne warzywa możecie kupić na bazarkach i targach. Podobnie rzecz ma się z ziołami. W Poznaniu bardzo chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców miasta Zielony Targ, gdzie warzywa i zioła są na wyciągnięcie ręki! No właśnie, a dzisiaj mowa będzie właśnie o ziołach.
.
Nie wyobrażamy sobie naszej kuchni bez świeżych warzyw, owoców i oczywiście ziół. Dodajemy je do sałatek, mięs i zup, bo wszystko przyprawione ziołami jest niesamowicie smaczne! Jakie zioła pasują do konkretnych potraw, możecie sprawdzić TUTAJ. W naszym gospodarstwie miejsca do uprawy ziół jest naprawdę sporo, ale wiemy, że wielu z Was kupuje zioła i hoduje je w doniczkach na balkonie lub po prostu na parapecie. Jak więc dbać o zioła na balkonie i w domu?
Miejsce na zioła
.
Zioła kochają półcień i nie powinny stać bezpośrednio na słońcu. Jeżeli Wasz balkon lub taras wychodzi na stronę południową, południowo – wschodnią lub południowo – zachodnią, to macie już miejsce idealne! Jeżeli na balkonie przez większość czasu jest cień, zioła nie będą rosły tak, jak się tego spodziewacie. Będą mniej aromatyczne i mogą gorzej kwitnąć. A przecież cała tajemnica ziół tkwi właśnie w ich aromacie!
Zioła warto dobrać do warunków, jakie macie na balkonie.
Zioła śródziemnomorskie takie jak rozmaryn, oregano, czy tymianek uwielbiają słońce, więc jeśli nie mogą dostać go przez co najmniej 5 godzin dziennie, może lepiej wybrać inne zioła?
Podlewanie ziół
Bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do przesuszenia ziemi w doniczkach z ziołami. Ilość wody, jaką potrzebują zioła, zależy od ich gatunku. O jednym trzeba pamiętać – zioła muszą być podlewane regularnie. Kiedy temperatura jest dość wysoka, podlewać trzeba codziennie. Jeżeli chodzi o zioła, które hodujecie na balkonie, podlewajcie je wieczorem, albo wcześnie rano. Jeżeli macie balkon od strony południowej, zioła mogą szybko więdnąć, więc pamiętajcie o regularnym ich nawadnianiu!
.
.
Doniczki
Zioła bardzo lubią mieć miejsce na korzenie. Trzeba pamiętać żeby nie sadzić za dużo ziół do jednej doniczki. Doniczka nie może być też zbyt mała, bo wiele ziół na przykład tymianek, bazylia czy szałwia czuje się najlepiej w doniczkach o średnicy 20 cm. Doniczki, w których chcecie uprawiać zioła, mogą być zrobione z różnych materiałów, nie przeszkadza to roślinom.
.
.
Zioła, które potrzebują więcej wody – na przykład mięta, melisa lub estragon mogą być hodowane w doniczkach plastikowych. Majeranek i tymianek wolą mniej wilgotną ziemię i wtedy najlepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne. Oczywiście wybór doniczki może być też podyktowany wygodą i świetnym wyglądem. O to właśnie chodziło na przykład prowadzącym bloga Quality Test – Izie i Patrykowi. O ich doniczce z systemem nawadniającym możecie przeczytać TUTAJ.
A jakie zioła królują u Was? Macie swoich ulubieńców? Dajcie znać!