CategoriesPorady

Jak uprawiać pomidory?

Ogrodnictwo z Tradycjami
Jak uprawiać pomidory we własnym ogrodzie? To pytanie słyszymy bardzo często, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić krok po kroku, jak wygląda uprawa pomidorów i na co trzeba zwrócić największą uwagę. 
W naszym gospodarstwie uprawiamy wiele odmian pomidorów. Każda z nich wymaga specjalnej opieki. Wiedza na temat pomidorów i ich uprawy jest w naszej rodzinie od pokoleń. A wszystko zaczyna się tak naprawdę od produkcji nasion. W kilku krokach opowiemy, jak możecie sami wyhodować te pyszne warzywa we własnym ogródku. 

 
Jak uprawiać pomidory?

.

Produkcja nasion pomidorów 

.

Większość nasion naszych warzyw, w tym pomidorów robimy sami. Jak to wygląda w praktyce?

.

  • Spośród wszystkich roślin jednej odmiany wybieramy 2 lub 3 najładniejsze i najmocniejsze rośliny. Na nich zostawiamy owoce i nie zrywamy ich. Owoce pomidorów wiszą na roślinie tak długo, aż zaczynają się psuć i spadają na ziemię.
  • Wtedy mamy pewność, że nasionka, które znajdują się wewnątrz pomidora, będą maksymalnie dojrzałe. To z kolei oznacza, że w następnym roku możemy spodziewać się dobrego kiełkowania.
  • Z pomidorów, które spadły wydłubujemy cały miąższ na sita i dokładnie wymywamy wodą tak,  aby zostały same pestki (nasiona).
  • Dokładnie wymyte nasiona bez żadnych nieczystości wykładamy na „wialnię” do wyschnięcia. Wialnia to sita obudowane w ten sposób, aby nasiona nie zostały wywiane przez wiatr, ale skutecznie się wysuszyły.

 
.

Tak przygotowane nasiona będą mogły być wykorzystane w przyszłym roku. 

 
.

Wysiew nasion do zbiorczych skrzynek

.

Wysiew odbywa się na przełomie lutego i marca. Nasiona wysiewane są do skrzynek w szklarni, w specjalnej, ogrzewanej części, która nazywa się „mnożarką”. W tym czasie dowiadujemy się, czy dobrze przygotowaliśmy nasiona w ubiegłym roku. Sprawdzamy, ile spośród wysypanych nasion zaczyna kiełkować. Rośliny pozostają w skrzynkach, do momentu aż urosną do wielkości od 4 do 8 cm.  Zazwyczaj dzieje się to pod koniec marca. 

 
Jak uprawiać pomidory?
 
.

Pikowanie

 

Małe roślinki (pikówki) ze zbiorczej skrzynki są przesadzane (pikowane) do pojedynczych doniczek. Dorastają wtedy do wielkości sprzedażowej, która wynosi od 15 do 25 cm.  Zazwyczaj po miesiącu od wypikowania są gotowe do sprzedaży, czyli do sadzenia.

.
Jak uprawiać pomidory?
 
.
 

Sadzenie

 

Pomidory wsadzamy do gruntu zazwyczaj po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli ostatnich przymrozkach po zimie. Do folii lub szklarni można sadzić pomidory wcześniej, jeszcze przed zimną Zośką. Musicie być jednak pewni, że ziemia nie jest zmarznięta. Ważne jest też, aby zabezpieczyć rośliny przed niską temperaturą.  Zerowa temperatura jest zabójcza dla pomidora.

 
Jak uprawiać pomidory?
.
 
 
 

Wiązanie

.

Łodyga pomidora nie jest na tyle silna, aby utrzymać w pionie całą roślinę. Wiązanie, czyli podwiązywanie krzewu wykonuje się po to, aby łodyga się wzmocniła, a owoce nie leżały na ziemi. Podwiązywanie wykonujemy po ukorzenieniu się rośliny, w momencie, gdy trochę podrośnie.

 

Prowadzenie pomidora i zabiegi pielęgnacyjne

.
 

Raz na jakiś czas pomidory musimy okręcać na sznurkach. W tym samym czasie usuwam wilki i pielimy chwasty. Zabiegi powtarzamy regularnie, gdy roślina wzrasta i gdy pojawiają się nowe wilki. Na naszym profilu na Facebooku możecie obejrzeć film instruktażowy, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób pozbywać się wilków. 

 
Jak uprawiać pomidory?

Zbiory

 

Zbiór pomidora zależy od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia. Zwykle zbiór odbywa się od początku do końca lipca i trwa do „wyrodzenia się rośliny”, czyli do momentu, kiedy zaczyna się robić zimno i ciemno. Czyli zazwyczaj zbiór pomidora kończy się w październiku. 

 

Usuwanie roślin

 

W październiku zaczynamy usuwać krzaki pomidorów i zrywamy te zielone, które nie mają możliwości już dojrzeć w naturalnych warunkach. Zrywamy pomidory małe i duże i przenosimy je do dojrzewalni, czyli miejsca gdzie jest ciemno, a temperatura utrzymuje się w granicy 20 do 24 stopni. W takich warunkach pomidory dojrzewają i są sprzedawane w naszym gospodarstwie w zależności od tego, ilu jest na nie chętnych. W ubiegłym roku sprzedawaliśmy pomidory aż do końca listopada! 

 
 

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące uprawy pomidorów, chętnie na nie odpowiemy!

3 Comments

  1. A można hodować pomidory np. na balkonie? 🙂

  2. W sumie to już nie raz uprawiałam pomidory zarówno w ogrodzie jak i w domu w doniczce. Ale super, że można poczytać u Was o tym od samych podstaw. Dla tych początkujących ogrodników to na pewno ogromna pomoc 🙂

  3. świetnie napisane i zilustrowane! Aż chciałoby się samemu zasiać takie czerwone cudeńka <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *