CategoriesPorady

Jak pozbyć się wilków z pomidorów?

Jak pozbyć się wilków z pomidorów?
Jak pozbyć się wilków z pomidorów? Oto jest pytanie! W naszym gospodarstwie w Poznaniu dbamy o to, by rośliny rozwijały się prawidłowo, we własnym tempie. W przypadku uprawy pomidorów dużą uwagę zwracamy na tzw. wilki, czyli pędy, które wyrastają na styku głównej łodygi i liści. 

 

Obrywanie wilków to dość żmudna praca, ale w ogrodzie niezbędna. Dobrze wiemy, że z niecierpliwością czekacie na nasze pierwsze pomidorki. Wiemy też, że wielu z Was samodzielnie uprawia pomidory, kupując u nas sadzonki. Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik po obrywaniu wilków!

 

Jak pozbyć się wilków z pomidorów?
Roślina przed okręceniem na sznurku i przed oberwaniem wilków

 
 

Po co pozbywamy się wilków z pomidorów?

 

Uprawa pomidorów w naszym gospodarstwie to przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja i używanie wyłącznie naturalnych nawozów. W miarę wzrostu pomidorów trzeba także zadbać o to, aby dobrze się rozwijały. Dlatego ważne jest, aby usuwać niepotrzebne przyrosty, czyli tzw. wilki. Po co to robimy? Przede wszystkim po to, by dać roślinie możliwość optymalnego wzrostu. Wilki obciążają roślinę i pobierają soki, które powinny trafiać do kwiatów, a następnie owoców. Opóźniają dojrzewanie pomidorów i zabierają im substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju.

 
 

Pamiętajcie o tym, że wilki się obrywa, a nie obcina!

 

Dlaczego obrywamy, a nie obcinamy? Wilki dają się łatwo wyłamywać w miejscu łączenia. Jeśli zaczniemy je obcinać, nie jesteśmy w stanie zrobić tego dokładnie. Wtedy możemy narazić roślinę na osłabienie, bo źle obcięte pędy zaczną gnić.

 

Jak pozbyć się wilków z pomidorów?

Od czego zaczynamy usuwanie wilków? Oczywiście od ich zlokalizowania!

 

Jak-pozbyć-się- wilków-z- pomidorów
Zlokalizowanie wilka – odnoga nieposiadająca kwicia.

 

Wilki obrywać można cały czas, w zależności od tego, jak szybko pojawiają się na krzaczkach pomidorów. Robimy to regularnie, żeby nie dopuścić do tego, by wilki się rozrastały. 

 
 

obrywanie-wilków-z-pomidora
Duży wilk, który wygląda jak główna łodyga

Należy dość często obrywać wilki, by nie dopuścić do takiego wzrostu wilka ponieważ:

 

  • wilki zabierają energię roślinie,
  • roślina dziczeje, przez co owoców jest mniej i są mniejsze.

Jak prawidłowo obrywać wilki?

 

Zacząć należy od oberwania liści, które pojawiają się w gronach kwiatowych. Jak sama nazwa wskazuje, powinny się tam znaleźć wyłącznie kwiaty. Wilki obrywamy jak najbliżej nasady. 

 

Ogrodnictwo z Tradycjami
Oderwanie wilka u nasady odnogi. Roślinę możemy prowadzić po sznurku lub po kijku.

  • Na raz powinno obrywać się maksymalnie dwa liście
  • Obrywać powinno się całe liście
  • Wilki powinny dać się łatwo wyłamać. Jeśli tak się nie dzieje, nie obrywamy ich na siłę. Możemy wtedy uszkodzić całą roślinę. 

 
 

Wilk po oberwaniu
Wilk po oberwaniu

Po oberwaniu wilków z rośliny okręcamy pomidora na sznurku. Dzięki temu roślina pnie się w górę i wzmacnia łodygę. W ten sposób z łatwością łodyga utrzymuje przyszłe dojrzałe grona (owoce). Poniżej widzicie, jak wygląda roślina po oberwaniu wilków.

 

Roślina po oderwaniu wilków
Roślina po oderwaniu wilków

Problem z wilkami

 

Dla ochrony całej rośliny warto pozbyć się liści, które mają kontakt z ziemią. Czasami jeśli przeoczymy pojawiające się wilki, może dojść do sytuacji, w której pojawi się on na kwicie. Poniżej widzicie przykład dwóch łodyg, z których tylko jedna musi zostać wybrana jako główna. Wybieramy tę, która jest najdłuższa i ma najwięcej kwicia.

 

Ogrodnictwo z Tradycjami
Z dwóch łodyg wybieramy jedną

Wilki można wrzucić na kompost lub przygotować z nich gnojówkę. Wiele osób wykorzystuje je jednak do ukorzeniania i uprawy nowych pomidorków!

 
 

Obrywanie wilków nie jest skomplikowane. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić rośliny. Obrywacie wilki? A może macie jeszcze jakieś pytania? Chętnie odpowiemy!

Po pomidory zapraszamy do naszego gospodarstwa w Poznaniu. Warzywa od lokalnego rolnika, możecie zamówić też z dostawą do domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *