Jak pozbyć się wilków z pomidorów? Oto jest pytanie! W naszym gospodarstwie w Poznaniu dbamy o to, by rośliny rozwijały się prawidłowo, we własnym tempie. W przypadku uprawy pomidorów dużą uwagę zwracamy na tzw. wilki, czyli pędy, które wyrastają na styku głównej łodygi i liści.
Obrywanie wilków to dość żmudna praca, ale w ogrodzie niezbędna. Dobrze wiemy, że z niecierpliwością czekacie na nasze pierwsze pomidorki. Wiemy też, że wielu z Was samodzielnie uprawia pomidory, kupując u nas sadzonki. Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik po obrywaniu wilków!
Po co pozbywamy się wilków z pomidorów?
Uprawa pomidorów w naszym gospodarstwie to przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja i używanie wyłącznie naturalnych nawozów. W miarę wzrostu pomidorów trzeba także zadbać o to, aby dobrze się rozwijały. Dlatego ważne jest, aby usuwać niepotrzebne przyrosty, czyli tzw. wilki. Po co to robimy? Przede wszystkim po to, by dać roślinie możliwość optymalnego wzrostu. Wilki obciążają roślinę i pobierają soki, które powinny trafiać do kwiatów, a następnie owoców. Opóźniają dojrzewanie pomidorów i zabierają im substancje potrzebne do prawidłowego rozwoju.
Pamiętajcie o tym, że wilki się obrywa, a nie obcina!
Dlaczego obrywamy, a nie obcinamy? Wilki dają się łatwo wyłamywać w miejscu łączenia. Jeśli zaczniemy je obcinać, nie jesteśmy w stanie zrobić tego dokładnie. Wtedy możemy narazić roślinę na osłabienie, bo źle obcięte pędy zaczną gnić.
Jak pozbyć się wilków z pomidorów?
Od czego zaczynamy usuwanie wilków? Oczywiście od ich zlokalizowania!
Wilki obrywać można cały czas, w zależności od tego, jak szybko pojawiają się na krzaczkach pomidorów. Robimy to regularnie, żeby nie dopuścić do tego, by wilki się rozrastały.
Należy dość często obrywać wilki, by nie dopuścić do takiego wzrostu wilka ponieważ:
wilki zabierają energię roślinie,
roślina dziczeje, przez co owoców jest mniej i są mniejsze.
Jak prawidłowo obrywać wilki?
Zacząć należy od oberwania liści, które pojawiają się w gronach kwiatowych. Jak sama nazwa wskazuje, powinny się tam znaleźć wyłącznie kwiaty. Wilki obrywamy jak najbliżej nasady.
Na raz powinno obrywać się maksymalnie dwa liście
Obrywać powinno się całe liście
Wilki powinny dać się łatwo wyłamać. Jeśli tak się nie dzieje, nie obrywamy ich na siłę. Możemy wtedy uszkodzić całą roślinę.
Po oberwaniu wilków z rośliny okręcamy pomidora na sznurku. Dzięki temu roślina pnie się w górę i wzmacnia łodygę. W ten sposób z łatwością łodyga utrzymuje przyszłe dojrzałe grona (owoce). Poniżej widzicie, jak wygląda roślina po oberwaniu wilków.
Problem z wilkami
Dla ochrony całej rośliny warto pozbyć się liści, które mają kontakt z ziemią. Czasami jeśli przeoczymy pojawiające się wilki, może dojść do sytuacji, w której pojawi się on na kwicie. Poniżej widzicie przykład dwóch łodyg, z których tylko jedna musi zostać wybrana jako główna. Wybieramy tę, która jest najdłuższa i ma najwięcej kwicia.
Wilki można wrzucić na kompost lub przygotować z nich gnojówkę. Wiele osób wykorzystuje je jednak do ukorzeniania i uprawy nowych pomidorków!