CategoriesPorady

Turkuć podjadek go nienawidzi! Sprawdź, jak pokonał tego szkodnika!

Turkuć podjadek
Turkuć podjadek wygląda dość kosmicznie, bo jeśli przyjrzeć się jego czułkom i spłaszczonym odnóżom można odnieść wrażenie, że faktycznie jest gościem z kosmosu. Jednak kosmiczne robi tylko szkody w ogrodzie. 
Turkuć podjadek to zmora ogrodników i chociaż my nie musimy mierzyć się z jego niecnymi planami, wiemy, że dużo osób najchętniej wysłałoby go na księżyc. Poznajcie więc turkucia i sposoby na skuteczną walkę z nim, bo przecież świeże warzywa z działki muszą być solidnie chronione!

.
Turkuć podjadek
 

Turkuć podjadek – profil podejrzanego

 

IMIĘ: TURKUĆ
NAZWISKO: PODJADEK
ZAWÓD: GRZEBANIE PODZIEMNYCH KORYTARZY

 

ZA CO OGRODNICY GO NIE LUBIĄ?

 

GRZEBIĄC KORYTARZE, NARUSZA KORZENIE ROŚLIN, KTÓRE POTEM USYCHAJĄ,
WSZYSTKIE NAPOTKANIE KORZENIE ZJADA, A ROŚLINY WCIĄGA DO SWOICH KORYTARZY,
ROBI DZIURY W KŁĄCZACH I BULWACH ROŚLIN.

 

Szkodnik, czy nie szkodnik oto jest pytanie!

 

Wiemy, że ogrodnicy i działkowcy bardzo nie lubią turkucia. Nic w tym dziwnego, bo przecież jego korytarze są dużym problemem. Co on tam właściwie robi? Przede wszystkim, na niekorzyść ogrodników działa to, że turkuć uwielbia wilgotne, próchnicze i spulchnione gleby. Wtedy jego zadanie, czyli kopanie korytarzy jest dużo łatwiejsze. Jeżeli Wasze grządki są już obsiane, turkuć tylko czeka na to, żeby tam prowadzić swoje wykopy.

 

Czy turkuć ma coś na swoją obronę? Jeśli tak, musimy go wysłuchać!

 

Kiedy turkuć podjadek akurat chwilowo nie jest zajęty niszczeniem Waszej działki lub ogrodu ze świeżymi warzywami, może być wręcz pożyteczny! Oprócz tego, że podjada korzonki, zjada też pędraki  ślimaki, które w ogrodzie pojawiać się nie powinny. Jeżeli w Waszym ogrodzie pojawił się jeden turkuć, straty nie będą takie straszne. Gorzej, gdy pojawi się ich więcej, a samica zniesie jajka. Jak więc z nimi walczyć?
.

Turkuć podjadek
 

Zwalczanie turkucia podjadka

 

Przede wszystkim nie można dać się zastraszyć! Musimy zachowywać się tak, jak gdyby turkuć nie był w stanie nam nic zrobić. W tym czasie musimy jednak obmyślać plan, którego szkodnik nawet się nie spodziewa!

 

Jak pozbyć się turkucia naturalnymi sposobami?

 
  1. Pułapki na turkucia  –  zimą owady szukają miejsca w glebie, gdzie jest wyższa temperatura. Już jesienią możemy wykonać pułapki, które są dołkami o głębokości 60-100 cm. Dołki wypełnia się obornikiem, a podkład wykonuje się z folii. Pułapkę zasypuje się i oznacza, a same dołki odkopuje się zimą lub wczesną wiosną. W oborniku powinny znaleźć się turkucie.
  2. Sezon wegetacyjny  –  wtedy możemy wkopać w ziemię, tam, gdzie przebiega trasa turkucia, pojemnik, słoik lub butelkę plastikową. Wypełnia się je wodą albo nawozem. 
  3. Olsza czarna  –  jest bardzo nielubiana przez turkucie, a zwłaszcza jej zapach. Można stosować wywar z kory olszy albo włożyć w ziemię gałązki.
  4. Gniazda lęgowe turkucia  –  namierzenie gniazd jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeżeli uda nam się je znaleźć, można wlać do nich wodę z olejem jadalnym. Turkucie powinny opuścić swoje gniazdo.

 

Jakie macie sposoby na walkę z turkuciem podjadkiem? Chętnie poczytamy i udostępnimy innym!

 
 
 
 
 
 
 

8 Comments

  1. O matko straszne to bardzo boje się takich robali

    1. A one niestety bardzo często buszują w ogrodach!

  2. Nawet nie wiedziałam, że takie stworzenie istnieje 🙂 Na razie nie mam ogrodu, ani działki, więc nie doradzę, ale zapiszę sobie namiary na ten artykuł, na przyszłość 🙂

    1. Świetnie! Zachęcamy do czytania o warzywach! 🙂

  3. Zastosowałam wywar z olchy,chyba działa!

    1. Ale musi byc chyba zastosowany wywar z czarnej olchy.

  4. Ale musi byc zastosowany wywar z czarnej olchy -prawda

  5. Ooo, dziadkowie z nim walczą na działce! Na pewno im podpowiem Wasze rozwiązania. Dzięki 🙂
    Przydałby sie jeszcze post… o mrówkach? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *