Naturalne sposoby na chwasty istnieją. Wiemy, bo sami je stosujemy. Chwasty w naszym gospodarstwie pojawiają się i rosną z prędkością światła, zabierając je naszym warzywom!
Gospodarstwofb rządzi się własnymi prawami. Warzywa i inne rośliny, które dostarczamy Wam z dostawą do domu, rosną we własnym tempie i nie są niepokojone przez nikogo. Dlatego też cierpliwie trzeba na nie czekać. Nie wszystko jednak wygląda tak różowo, bo przecież ogród to żywy organizm, który chce żyć własnym życiem. I właśnie tutaj pojawiają się one. Chwasty. Nielubiane, niechciane i naprawdę bardzo konsekwentne. Jak z nimi walczyć, aby skutecznie się ich pozbyć? Nie ukrywamy, że to zadanie dość trudne!
Naturalne sposoby na chwasty
Dlaczego w naszym ogrodzie wykluczamy chemiczne środki, usuwające chwasty? Szkodzą nie tylko warzywom, które uprawiamy, ale również mają negatywny wpływ na glebę i zatruwają środowisko. W naszym gospodarstwie w Poznaniu od trzech pokoleń uprawiamy warzywa z miłością i cierpliwością. Żadne środki chemiczne nie trafiają razem z roślinami na Wasze talerze! A jak pozbyć się chwastów naturalnymi sposobami?
W naturalnych warunkach nie istnieje pojęcie chwastów. Są to po prostu rośliny dziko żyjące. Dopiero w przez nas stworzonych warunkach ogrodowych, zaczynają pojawiać się rośliny, które delikatnie mówiąc, nie są mile widziane. A poniżej fińskie przysłowie o chwastach. Tak na dobry początek!
„Dla człowieka szczęśliwego każdy chwast jest kwiatem, a dla cierpiącego – każdy kwiat to chwast”.
Jakie rośliny zwykle uważane są za chwasty?
-
takie, które przeszkadzają innym roślinom w dostępie do światła lub w zdobywaniu składników potrzebnych do wzrostu,
-
takie, które psują estetykę miejsca,
-
takie, które bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się i są trudne do usunięcia,
-
takie, które przeszkadzają nam w ogrodzie np. oset,
-
takie, które są niebezpieczne dla zdrowia lub takie, których pyłek może silnie uczulać.
Jak walczyć z chwastami?
Jest kilka sposobów na to, aby chwasty nie były uciążliwe. Oczywiście nie wszystkie chwasty są tak złe, jak się je maluje. Niektóre z nich są od wieków wykorzystywane w medycynie. Poza tym w naszym wpisie na temat mszyc pisaliśmy o tym, by odstraszać je na przykład pokrzywą, która przez wiele osób uważana jest za chwast!
Jakie są naturalne sposoby na pozbycie się chwastów z ogrodu?
Usuwanie chwastów można zacząć już przed założeniem ogrodu. Jeśli decydujemy się na ekologiczne pozbycie się chwastów najlepiej głęboko spulchnić ziemię i zrobić to w okresie jesiennym. Pomogą w tym widły, dzięki którym nie będziemy przecinać korzeni, ale wybierać je w całości. W ten sposób nie rozmnożymy chwastów. Wiosną natomiast, gdy chwasty zaczynają się pojawiać, jak najszybciej trzeba usunąć je z korzeniami. Jeśli tego nie zrobimy, chwasty zaczną kwitnąć i tworzyć nasiona. Cała praca pójdzie wtedy na marne.
W powszechnym przekonaniu najprostszymi składnikami domowych sposobów na chwasty są ocet i sól. Niestety nie jest to dobry sposób, bo sól i ocet zakwaszają glebę i wtedy wyrosną już na niej tylko… chwasty!
Naturalną metodą jest oczywiście odchwaszczanie ogrodu, które trzeba wykonywać regularnie. Chwasty wyrywamy z korzeniami przed rozwojem nasion. Wyrwane chwasty wyrzucamy do śmietnika, nie do kompostownika. W kompostowniku mogą przetrwać ich nasiona!
Ściółkowanie
Dobrą metodą naturalną na pozbycie się chwastów jest tzw. ściółkowanie. Ściółkowanie chroni przed rozprzestrzenianiem się chwastów, ale też przed wypłukiwaniem gleby podczas deszczu. Jaką ściółkę stosować, żeby chwasty się nie rozrastały? Grubą warstwę kory, ściętej trawy albo kompostu umieszcza się w miejscu, gdzie rosną warzywa. Ściółka nie może być przywożona z lasu! Do ściółkowania ogrodowego wykorzystuje się kompost lub ściółkę liściową.
Naturalne substancje
Chwastów z ogrodu można pozbyć się, stosując składniki, dzięki którym wykonuje się opryski roślin. Takimi substancjami są:
-
oleje jadalne,
-
cukier,
-
roztwory z mydła,
-
popiół drzewny.
Z tych składników tworzy się roztwory i spryskuje się nimi miejsca, w których chwasty są niepożądane. Trzeba też bardzo uważać, żeby nie uszkodzić roślin pożytecznych i samych warzyw!