Jak magazynować wodę w ogrodzie? Oto jest pytanie! Odpowiedź jest jednak prosta. Deszczówka i magazynowanie wody w glebie to doskonałe sposoby na nawadnianie ogrodu i to nie tylko tego warzywnego.
Deszczówka, czyli woda opadowa jest najlepszym źródłem nawadniania roślin ogrodowych. Sprawdza się w przypadku gospodarstw, ale też mniejszych działek. Dlaczego zwracamy na nią tak dużą uwagę?
Przede wszystkim:
deszczówka jest bezpłatnym źródłem nawadniania, bo spada nam prosto z nieba,
zmniejsza zużycie wody na działkach i w ogrodach,
woda opadowa nie zawiera potasu, magnezu czy chloru; jest miękka,
rośliny lepiej przyswajają deszczówkę, a na tym zależy nam najbardziej.
Jak magazynować wodę w ogrodzie?
Zdajemy sobie sprawę, że niewiele jest osób, które zaglądają do informacji, które podaje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Dlatego specjalnie dla Was zajrzeliśmy do nich i oto małe podsumowanie tego, co dzieje się z wodą w Polsce.
Otóż zasoby wodne w naszym kraju są jednymi z najmniejszych w Europie. Co to oznacza? Chociażby to, że co roku rolnicy i właściciele działek, czy gospodarstw ekologicznych borykają się z suszą, podtopieniami i zagrożeniami powodziowymi. Pogoda ma na zbiory największy wpływ, a woda jest czynnikiem, na który zwracamy ogromną uwagę, zwłaszcza w okresach suszy.
Magazynowanie deszczówki
W ogrodach i na działkach wykorzystuje się zbiorniki na wodę deszczową. Pamiętajcie, że deszczówki nie można magazynować w metalowych zbiornikach. Najczęściej wykorzystuje się do magazynowania wody zbiorniki:
naziemne,
podziemne,
betonowe,
plastikowe.
Zbiorniki podziemne są bardziej wytrzymałe i odporne na trudne warunki. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są zbiorniki, plastik sprawdza się bardzo dobrze. Betonowe zbiorniki nie są już zbyt często używane. Dlaczego? Szybko kruszeją i zapychają system nawadniania. Są jednak tańsze i dlatego były często wykorzystywane na działkach.
Magazynowanie wody w glebie
Oprócz tego, że zadbamy o to, by gromadzić wodę opadową, możemy zastosować kilka pomysłów na ograniczenie zużycia wody, która pozostając w glebie, zaczyna parować. Jak to zrobić?
stosować nawozy naturalne np. kompostownik, obornik,
usuwanie chwastów, zwłaszcza tych, których korzenie sięgają bardzo głęboko,
miejsca, w których rośliny nie rosną można przykrywać folią.
Oszczędne gospodarowanie wodą w naszym gospodarstwie w Poznaniu jest bardzo ważne, zwłaszcza że Wielkopolska to region, w którym deficyt wody jest bardzo duży. Magazynowanie wody to rozwiązanie bardzo dobre, jednak musimy pamiętać również o zatrzymywaniu wody, zwłaszcza w okresach suszy.
Nie potrzeba do tego dużych zbiorników retencyjnych. Wystarczą małe, bo zbieranie i magazynowanie wody nie tylko pomoże w utrzymaniu ogrodu w dobrej kondycji, ale również poprawi mikroklimat w gospodarstwach i na polach w okresach suszy.