CategoriesPorady Warzywa

Jak magazynować wodę w ogrodzie?

Jak magazynować wodę w ogrodzie Poznań
Jak magazynować wodę w ogrodzie? Oto jest pytanie! Odpowiedź jest jednak prosta. Deszczówka i magazynowanie wody w glebie to doskonałe sposoby na nawadnianie ogrodu i  to nie tylko tego warzywnego.

 

Deszczówka, czyli woda opadowa jest najlepszym źródłem nawadniania roślin ogrodowych. Sprawdza się w przypadku gospodarstw, ale też mniejszych działek. Dlaczego zwracamy na nią tak dużą uwagę? 

 
Jak magazynować wodę w ogrodzie

Przede wszystkim:
  • deszczówka jest bezpłatnym źródłem nawadniania, bo spada nam prosto z nieba,
  • zmniejsza zużycie wody na działkach i w ogrodach,
  • woda opadowa nie zawiera potasu, magnezu czy chloru; jest miękka,
  • rośliny lepiej przyswajają deszczówkę, a na tym zależy nam najbardziej.

 

Jak magazynować wodę w ogrodzie? 

 

Zdajemy sobie sprawę, że niewiele jest osób, które zaglądają do informacji, które podaje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Dlatego specjalnie dla Was zajrzeliśmy do nich i oto małe podsumowanie tego, co dzieje się z wodą w Polsce. 
Otóż zasoby wodne w naszym kraju są jednymi z najmniejszych w Europie. Co to oznacza? Chociażby to, że co roku rolnicy i właściciele działek, czy gospodarstw ekologicznych borykają się z suszą, podtopieniami i zagrożeniami powodziowymi. Pogoda ma na zbiory największy wpływ, a woda jest czynnikiem, na który zwracamy ogromną uwagę, zwłaszcza w okresach suszy. 

 
Zasoby wodne Polski zaliczane są do najmniejszych w Europie, są one bardzo zmienne, od okresów suszy, po okresy podtopień i zagrożeń powodziowych. I niestety skala tych zjawisk nasila się. Susza jest równie niebezpieczna jak powódź, skutki odczuwane mogą być przez kilka lat. Jest za to mniej spektakularna niż powódź, dlatego może często jako zjawisko jest bagatelizowana. Przebieg pogody ma ogromny wpływ na nasze uprawy. Jednym z kluczowych czynników plonotwórczych jest woda. W wielu przypadkach woda, zarówno jej niedobór, jak i nadmiar, może stanowić ograniczenie rozwoju rolnictwa, szczególnie w przypadku spełnienia się prognoz globalnych zmian klimatu. Rolnictwo, produkcja żywności, potrzebuje dużej ilości wody. Oceniając potrzeby wodne roślin myślimy o ewapotranspiracji, która składa się z części wody wykorzystywanej przez rośliny w procesie transpiracji i parowania z powierzchni gleby i roślin. Reakcja różnych gatunków roślin, a nawet odmian na suszę jest różna w poszczególnych fazach ich wzrostu i rozwoju. Od wielkości transpiracji zależy wielkość plonu – przy braku wody automatycznie zmniejsza się plon. Tej części wody nie należy więc ograniczać. Z kolei parowanie wody z powierzchni gleby można uznać za straty i tutaj każde ograniczenie parowania uznawane jest za oszczędność i ograniczenie zużycia.
 

Magazynowanie deszczówki

 

W ogrodach i na działkach wykorzystuje się zbiorniki na wodę deszczową. Pamiętajcie, że deszczówki nie można magazynować w metalowych zbiornikach. Najczęściej wykorzystuje się do magazynowania wody zbiorniki:
  • naziemne,
  • podziemne,
  • betonowe,
  • plastikowe.
Zbiorniki podziemne są bardziej wytrzymałe i odporne na trudne warunki. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są zbiorniki, plastik sprawdza się bardzo dobrze. Betonowe zbiorniki nie są już zbyt często używane. Dlaczego? Szybko kruszeją i zapychają system nawadniania. Są jednak tańsze i dlatego były często wykorzystywane na działkach. 

 
Magazynowanie wody w ogrodzie

Magazynowanie wody w glebie

 

Oprócz tego, że zadbamy o to, by gromadzić wodę opadową, możemy zastosować kilka pomysłów na ograniczenie zużycia wody, która pozostając w glebie, zaczyna parować. Jak to zrobić? 

 

  • stosować nawozy naturalne np. kompostownik, obornik,
  • usuwanie chwastów, zwłaszcza tych, których korzenie sięgają bardzo głęboko,
  • miejsca, w których rośliny nie rosną można przykrywać folią.

 
jak magazynować wodę w ogrodzie poznań
 

Oszczędne gospodarowanie wodą w naszym gospodarstwie w Poznaniu jest bardzo ważne, zwłaszcza że Wielkopolska to region, w którym deficyt wody jest bardzo duży. Magazynowanie wody to rozwiązanie bardzo dobre, jednak musimy pamiętać również o zatrzymywaniu wody, zwłaszcza w okresach suszy.
Nie potrzeba do tego dużych zbiorników retencyjnych. Wystarczą małe, bo zbieranie i magazynowanie wody nie tylko pomoże w utrzymaniu ogrodu w dobrej kondycji, ale również poprawi mikroklimat w gospodarstwach i na polach w okresach suszy.

 

Jakie macie sposoby na magazynowanie wody w ogrodzie? Chętnie dowiemy się, w jaki sposób chronić nasze naturalne warzywa! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *