Co na drugie śniadanie do szkoły? Dobrze wiemy, że to pytanie pojawia się u Was w domu bardzo często. Jeszcze częściej pada odpowiedź: nie mam pojęcia! Żeby ułatwić Wam zadanie, poprosiliśmy o pomoc Bognę z bloga Saluvita. Bogna jest dietetyczką i wie wszystko o zdrowych śniadaniach.
.
Pamiętacie szkolne czasy, kiedy każdy w klasie miał swoją śniadaniówkę, a w niej zawinięte w papier śniadaniowy kanapki? Do tego zazwyczaj rodzice dokładali jabłko lub inny owoc. Dużą frajdą było kupowanie drożdżówek w szkolnym sklepiku, a w stołówce często pojawiały się obiady, które przyprawiały nas o ból głowy. To były czasy! Daliśmy jednak radę, a dzisiaj coraz częściej słyszmy, że dzieci nie chcą jeść śniadań. Jak je do tego przekonać?
Dlaczego dzieci powinny jeść drugie śniadanie?
Udział w lekcjach i innych zajęciach do dla mózgu bardzo duży wysiłek. Dlatego drugie śniadanie powinno zawierać węglowodany, dzięki którym dzieci dostarczą organizmowi energii. W jakich produktach jest ich najwięcej? Oczywiście w:
ciemnym pieczywie,
kaszach,
makaronach,
produktach zbożowych,
warzywach.
Jeżeli dzieci biorą udział w wielu zajęciach fizycznych warto dodawać do posiłku więcej serów, orzechów i chudych wędlin. Każdy wysiłek umysłowy podczas lekcji to oczywiście zużywanie energii i składników odżywczych. Powinny się więc znaleźć w drugim śniadaniu. Dzieci, które nie jedzą śniadania w szkole mogą być rozkojarzone i trudniej będzie im się skupić podczas lekcji.
.
;
Jakie powinno być drugie śniadanie?
.
Przede wszystkim zdrowe, pyszne i takie, w którym mnóstwo jest świeżych warzyw.Te możecie zamówić z naszego gospodarstwa prosto od rolnika i wykorzystać je w pomysłach, które przygotowała dla nas Bogna. Jest pysznie i kolorowo, a dzieci to przecież uwielbiają!
Propozycje zdrowych śniadań z wykorzystaniem świeżych warzyw
Drugie śniadanie z różową pastą
.
/
Składniki:
.
- 7 g dynia, pestki – 1/2 garści
- 5 g słonecznik, nasiona – 1/2 garści
- 60 g bułka pełnoziarnista – 1 sztuka
- 100 g buraki – 1 sztuka
- 40 g cieciorka konserwowa lub ugotowana – 2 łyżki
- 5 ml oliwa z oliwek – 1 łyżeczka
- 50 g pomidor – 1/4 sztuki
- 1 g pieprz czarny, suszony – szczypta
- 1 g sól – szczypta
- 10 g sałata – 2 liście
.
Sposób przygotowania
Obranego buraka upiecz (w folii: 1 godzina w 200 stopniach) lub ugotuj do miękkości. Następnie zmiksuj go z konserwową ciecierzycą. Dodaj sól, pieprz, oliwę z oliwek i dokładnie wymieszaj. Pieczywo przekrój, posmaruj gotową pastą, nałóż sałatę i plastry pomidora. Dodatkowo do pudełka włóż pokrojoną w słupki marchewkę i paprykę oraz garść nasion słonecznika i pestek dyni.
Drugie śniadanie z twarożkiem
.
/
Składniki:
.
60 g bułka pełnoziarnista – 1 sztuka
180 g jabłko – 1 sztuka
25 g jogurt naturalny 2% – 1 łyżka
45 g ogórek – 1/4 sztuki
70 g papryka żółta – 1/2 sztuki
1 g pieprz czarny, suszony – szczypta
45 g rzodkiewka – 3 sztuki
20 g ser twarogowy półtłusty – 1 plaster
1 g sól morska – szczypta
10 g sałata liść – 2 sztuki
.
Sposób przygotowania
Ser twarogowy rozdrobnij widelcem. Dodaj jogurt naturalny, sól i pieprz. Pieczywo przekrój, nałóż sałatę, twarożek i plastry ogórka zielonego. Dodatkowo do śniadaniówki włóż pokrojone rzodkiewki, paprykę żółtą i jabłko.
.
.
Drugie śniadanie z plackami bananowo – czekoladowymi
.
Składniki:
.
50 g jaja kurze całe – 1 sztuka
120 g banan – 1 sztuka
5 g naturalnego kakao 16% – 1 łyżeczka
5 ml olej rzepakowy, uniwersalny – 1 łyżeczka
10 g masło orzechowe – 1/2 łyżki
75 g kiwi – 1 sztuka
100 g brzoskwinia – 1 sztuka
.
Sposób przygotowania
Ugnieć banana i zmiksuj z resztą składników. Placki usmaż na patelni teflonowej. Placuszki posmaruj odrobiną masła orzechowego (100%) i dodaj pokrojone owoce.
Mamy nadzieję, że warzywa szybko wskoczą do śniadaniówek Waszych dzieci i zostaną najlepszymi przyjaciółmi podczas dużej przerwy. Jeśli macie ochotę na świeże warzywa zapraszamy do naszego gospodarstwa w Poznaniu. Doradzimy i wybierzemy te, które możecie wykorzystać do przygotowania drugich śniadań dla dzieci.
.